Observer: Tracking Human Rights

Proje Hakkında // About the project

(English below)

İnsan hakları ihlallerinin takibinin sadece yazılı raporlarla değil interkatif haritalarla da yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bunun için, Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın yayınladıgı yazılı raporları  haritalandıracağım. Aşağıda 15 Eylül'den bu yana raporlanan insan hakları ihlallerinin haritasını görebilirsiniz. 

Haritada,  internet sitelerine yönelik engellemeler ve yargılanan gazeteciler gibi tek bir şehre ait olmayan ihlal raporları, mümkün olan verilerde adı geçen ilgili şehirlere, aksi taktirde İstanbul'a kodlanmıştır.

Harita, her şehre ait raporlanan ihlalin türünü, tarihini ve detaylı bilgilerini içeriyor. Bu bilgilere ulaşmak için, istediğiniz şehre tıklayıp karşınıza çıkan view data (veriyi gör) kutucuğuna, sonrasında ise full data (tüm veri)'ye tıklamanız yeterli olacaktır. 

Güncellemelere devam ettikçe, veri analizlerini de paylasmayı sürdürecegim.

(In English)

I believe tracking and reporting human rights violations should be supported by interactive mapping. Therefore, I will convert the Turkey Human Rights Foundation's reports into a human rights violation map. The map below shows the reports starting from 15th of September. 

To be able to reach further information about the human rights violations, select the city you want to see and click "view data" and "full data" respectively.

I will continue updating the map as the reports are published and will share the data analysis in the process.


Türkiye İnsan Hakları İhlalleri Haritası

Turkey Human Rights Violation Map

Eylül-Ekim 2015

September-October 2015 


Eylül-Ekim 2015 Analizleri

1 Aydan kısa bir sürede

 • 212 kisi öldü

 • 190 kisi yaralandı

 • 548 kisi ya gözaltına alındı ya da tutuklandı

1 Kasım seçim sürecıne ait ihlaller

 • İstanbul ve İzmir'de gerçeklesen bu olaylarda parti otobüs ve binaları zarar görürken, Özgür Gündem Gazetesi Editörü Hicran Urun’un da bulunduğu en az 39 kisiyi gözaltına aldı.

 • Bunların hepsi 1 aydan kısa bür süre içinde olurken Cumhurbaskanı Erdogan "özgürlüklerin sınırsız yasandıgı ülke Türkiye'dir" dedi ve yazılı ve sosyal medyada her türlü suçlamalarla karsılastıklarını ve buna sabırla katlandıklarını açıkladı.

Cumhurbaskanına Hakaret İddiasıyla yargılanan kisiler

 • Cumhurbaşkanına hakaret ettikleri iddiasıyla 6 kişi gözaltına alındı.

 • Twitter'da yazdıgı mesajla aynı sebepten ötürü suçlanan Gazeteci Aytekin Gezici'ne ise 5 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

 • Birgün Gazetesi muhabiri Onur Erem hakkında gazetenin “Google da biliyor: Hırsız, katil AKP ve Erdogan” başlıgıyla yayımlanan haberinden dolayı dava açıldıgı ögrenildi.

Gözaltına Alınan veya Tutuklanan 548 Kisinin

 • %26'sı Toplantı ve gösteri yürüyüsleri yasasına muhalefet iddiasıyla

 • %18.5'i Yasadısı örgüt üyesi olmak veya propagandasını yapmak iddiasıyla

 • %14'ü ise HDP'ye yönelik yapılan operasyonlar sebebiyle ya gözlatına alındı ya da tutuklandı


natali arslan