Hileli Ürünler Analizi 2016

"Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, aralarında et ve süt ürünü, bal, zeytinyağı, alkollü içeceğin bulunduğu taklit ve tağşiş yapılan veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 355 parti ürünü internet sitesinden açıkladı."

Aşağıda bu ürünlerin yer aldığı şehirlerin haritasını ve analizini bulabilirsiniz. Çikolata ve kahve gibi az takliti bulunan ürünler listeye şimdilik eklenmemiştir. Lİstede görebileceğiniz ürünler şunlar; et, süt, bitkisel yağ, bal, takviye gıdalar ve alkollü ve alkolsüz içecekler.

Harita türlere göre renklendirilmiştir. Haritanın sağında yer alan Colored by Tür'e tıklayarak hangi ürünün hangi renkle kodlandığını görebilirsiniz. Bu renk kodlaması sayesinde ise hangi şehirde en çok hangi taklit ürünün yer aldığını haritadan anlayabilirsiniz. Mesela Hatay, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta en çok bitkisel yağlarda taklit ve tağşiş gözlemleniyor. Aşağıdaki haritayı ürnlerin türlerine göre, markalara ve ya yapılan tespitlere göre filtreleyebilir ve hangi ürünün nerede satışa sunulduğunu görebilirsiniz.

Bakanlığın raporunda takliti bulunan ürünlerin  %39'u et ve et ürünleri, %22'si süt ve süt ürünleri ve %21'i bitkisel yağlar olarak listelenmiş. Aşağıdaki grafiklerden de görüleceği üzere sızma zeytinyağı ve sucuk en sık takliti rastlanan ürünler arasında.

Raporun tümüne buradan ulaşabilirsiniz.